The Last of Us Part II degošā mašīna – vai esam palaiduši ko garām?

Naughty Dog 2018. gadā, 21. decembrī savā tviterī paziņoja par The Last of Us Part II divu stundu garu video, kurā atainots degošs auto. To spēlētāji uztvēra kā vienkāršu dinamisku video, kas sevī neko neslēpj, bet jāsaka, ka nekas tāpat vien netiek publicēts…

Degošs un sprakšķošs automobilis

Pirmais, ko, protams, redzam ir degošs auto. Tas ir video centrā, kas pievēršs lielāko uzmanību. Rodas jautājums, kādēļ tieši auto, un vēl pie tam degošs?

Mana pirmā doma ienāca prātā, ka šis auto nav tik nevainīgs kā šķiet, un varētu būt saistīts ar spēles stāstu ar kādu slēptu nozīmi. Kā Sony savā YouTube kanālā ir teikuši: “izbaudiet šo divu stundu video, kurš ir veidots no The Last of Us Part II treilera, kuru demonstrēja Paris Games Week 2017 pasākumā.” Un tiešām, šī mašīna ir paņemta no iepriekš minētā pasākuma tīzera treilera (skatīt zemāk):

Tā tad, tai ir kāda saistība ar šo notikumu. Tiesa, nezinām, vai tai ir kāda atsauce uz pilno spēles versiju, jo tas ir tīzeris, kas var neko diži neliecināt. Taču tīzera treilerī mēs redzam, ka pie degoša auto notiek vardarbība, straujš pavērsiens, kur šķietami labajiem personāžiem izdodas izglābties.

Bet kādēļ Naughty Dog vēlas šo degošo auto izcelt un publicēt kā atsevišķu divu stundu video? Iespējams, lai paspilgtinātu un atgādinātu šo notikumu. Iespējams, tas sevī slēpj dziļāku nozīmi, ko mūs kā spēlētājus sagatavo, lai labāk interpretētu spēles naratīvu. Iespējams, tai nav nekāda sakara, kā parasta opcija, ko spēlmaņi jau pašā sākumā uztvēra – vienkārša  PlayStation 4 theme, lai rādītos uz mūsu televizora ekrāniem.

Brīžiem saklausāmas savādas skaņas

Video laikā brīžiem ir dzirdamas dažādu veidu skaņas. Tiesa, dzirdam lietu, uguns sprakšķus, vēju, brīžiem iečīkstas degošais auto, brīžiem tālumā iekliedzas kāda radība. Bez tam reti, bet uz sekundi, ir dzirdama tāda dīvaina un savāda skaņa, kuru skaņas avotu īsti nevar identificēt (piemēram,1:06.47 minūtē). Kas tas ir? Man nav ne tīrākās nojausmas.

Ko degošais auto mums vēsta?

Ko šīs skaņas slēpj? Ko video cenšas vēstīt? Vai tai ir kāda nozīme? Viens ir skaidrs. Degošais auto vēsta vardarbību, haosu, bezspēcīgumu un traģēdiju. Turklāt, spriežot pēc gumijas riepām, tad objekts ir sācis nesen degt. Viss video liek noprast, ka The Last of Us Part II pasaule būs nežēlīga un skarba. Vieta, kur neeksistē humānisms un ētika, bet gan izdzīvošana bez nosacījumiem.

Ja skatāmies uz lietu, tumsu, krāsu izvēli un dažādam skaņām, tas ļauj savā ziņā interpretēt The Last of Us Part II atmosfēru un pasauli. Tā ir drūma, nomākta, tukša, bezcerīga un vienmuļa. Tas ir mans pieņēmums, bet dziļākajās mana interpretācijas procesos – šis vientuļais degošais auto varētu nozīmēt kāda personāža nāvi (Džoela, Ellijas?) no kā nevar aizbēgt. Ja uguns to ir apņēmis, tad tas ir neatgriezeniski. Vai arī nozīmē, ka infekcija ir tik izplatīta, ka nav izeju un glābiņa nevienam stāstā esošajam cilvēkam.

Visā visumā, šajā nevainīgajā, šķietami bezjēdzīgajā video atklāti sakot sevī tur daudz nozīmju, simbolu un atsauču, kuru padziļināti anilizējot varētu daudz ko nolasīt un pateikt par spēli The Last of Us Part II, sākot ar krāsu izvēli, objekta reprezentāciju, video ilgumu, skaņas nozīmi un citus semiotiskus aspektus.

*Abonē Patreon un saņem ekskluzīvas lietas*

CIENĪJAMAIS LASĪTĀJ, ja tev rūp tas, ko mēs darām un vēlies mums palīdzēt attīstīties – abonē Patreon, jo tā ir iespēja Latvijā izveidot nopietnu videospēļu mediju un tev piedāvāt interesantāku un labāku saturu. Paldies, visiem, kuri mūs atbalsta. Tas mums daudz nozīmē!

Author: Oskars Miķelsons

Mani sauc Oskars, un es mīlu no rītiem iedzert kakao. Tas man palīdz skaidri domāt un rakstīt, lai es neietu auzās ar saviem videospēļu rakstiem :).

2 thoughts on “The Last of Us Part II degošā mašīna – vai esam palaiduši ko garām?”

  1. Domāju,ka tam nav nekāda lielā nozīme ar slēptu vēstījumu – nekas jauns nav parādīts,kas nebūtu jau redzēts traileros… Tas viss ir tikai cilvēku iedomas un fantāzijās,to degošo auto saistīt kopā ar kādu svarīgu spēles sižeta notikumu.
    Šita jau ir otrā dinamiskā “tēma” no Last of us Part2. Avatāri arī ir vairāki jau pieejami,gan ar mums pazīstamiem un jauniem personāžiem! Tuvojās tā diena un spēļu veidotāji savdabīgi izklaidējās,kacina cilvēkus… 🙂

    1. Taisnība, Andri! Bet, lai cik lielas fantāzijas un iedomas cilvēkiem būtu – degošā mašīna divu garu stundu video patiesībā saka daudz priekšā, un tā slēpj vairākas nozīmes, pieļauju, ka pat arī būtiskas spēles sastāvdaļas.

      Tas ir tas pats kā ar Death Stranding, kur Kodžima spēlējas ar zīmēm un simboliem, liekot faniem lauzt galvu par tās jēgu un vēstījumu.

Komentēt

Tavs e-pasts nebūs redzams citiem. Atzīmētie lauki ir jāizpilda *