Manas domas: ko mēs čīkstam par mikromaksājumiem videospēlēs?

Konsoles.lv

Pēc EA publicētās informācijas, ka kompānija triju mēnešu laikā no mikromaksājumiem ir nopelnījusi 1 miljardu ASV dolāru – man izkrita acis no pieres laukā. Kā tas var būt? Visi taču neapmierināti kliedz, ka mikromaksājumi ir slikti…

Tā vien šķiet, ka lielākie kliedzēji un sūdzētāji ir tieši tie, kas met savu sūri nopelnīto naudu mikromaksājumos. Kurš tad vēlas skaidri domāt ar galvu? Paši vien sev šauj kājā. Ļaujiet paskaidrot.

Piemērs, GTA Online… Vēlaties zināt atbildi, kādēļ nepiedzīvojām stāsta papildinājumu (DLC) GTA V un kādēļ nākamā GTA spēle nav iznākusi pēc veseliem septiņiem gadiem? Atbilde – mikromaksājumi.

Arī Rockstar Games pelna milzīgas naudas summas uz mikromaksājumiem. Tas ir bizness, un ļoti labs. EA tas patīk. Daudziem tas patīk. Arī mums patērētājiem patīk tērēties, ja jau kompānija ar to gūst miljardus. Baigā dilemma ne? Bet, lūdzu, kungi un dāmas, apstājieties! Jā, ar tevi runāju, kas grasījās ķerties pēc ādas maka. Uzgaidi mirkli, i drit vai nazīt!

Mums patērētājiem ir milzīga vara pār spēļu industriju

Saproti, ka mums patērētājiem ir milzīga vara pār spēļu industriju. Mēs varam ietekmēt videospēļu kompānijas tā, ka jūs pat nespējat iedomāties. Piemēram, piepeši mēs visi netērējam naudu mikromaksājumos. Kas notiktu? Kompānijas apjuktu. Iespējams, viņi meklēs jaunus veidus, kā piedāvājumu padarīt saldāku, kamēr viens no mums neizturētu un jau skandina savas monētas. Bet iedomājies, ja mēs tomēr pieturamies pie sava, kompānijai nekas cits neatliktu kā pielāgoties mūsu vēlmēm.

Tur jau tas sāls. Ja cilvēki apvienotos, viņi var gāzt jebkuru sistēmu. Mēs varam mainīt kompānijas biznesa modeli draudzīgāk sev. Proti, lai spēles strādātu kvalitatīvi jau izlaišanas dienā. Lai visi turpmākie papildinājumi būtu par brīvu (piemērs, No Man’s Sky). Nekādu citu muļķīgu naudu tērēšanu, piemēram, tās nolāpītās GTA Online Shark kartiņas, kurā tu reālu naudu maini pret spēles virtuālo naudu. Labākais ir tas, ka cilvēki labprātīgi to dara. Un jo vairāk mēs atbalstām to, kas ienāk kompānijai prātā, jo vairāk viņi uz to strādās un mūs izmantos, lai pelnītu.

Protams, ka katram ir sava galva uz pleciem, un netaisos nevienu mācīt, kur viņš grib savu naudu tērēt. Bet domāju, ka nenāktu par sliktu aizdomāties, vai patiesi mana iztērētā naudu šai lietai ir to vērta? Vai vēlos atbalstīt šo lietu? Beigu beigās tas tomēr ietekmē mūs un spēles pieredzi. Tas ietekmē veidu, kā spēles tiek pasniegtas patērētājiem.

Konsoles darbību atbalsta videospēļu internetveikals LoveGame.lv

Author: Oskars Miķelsons

Videospēļu žurnālists un liels kakao dzērājs. Mani var atbalstīt caur (patreon.com/konsoles)

6 thoughts on “Manas domas: ko mēs čīkstam par mikromaksājumiem videospēlēs?”

 1. Oskar, bet kā ar spēlēm, pašu konsoli, aksesuāriem, kas maksa simtiem €, tas ir to vērts, tērēt tam naudu? Varbūt vispār atteiksimies no video spēļu hobija un aizdomāsimies, vai tas ir to vērts!

 2. Andri, runa ir par mikromaksājumiem. Būsim godīgi, daļa mikromaksājumi ir vienkārši absurds, un nesaprotu, kādēļ tam būtu jātērē nauda, piemēram, nopirkt kādu virtuālu apģērbu. Kādēļ vispār tam ir jābūt par maksu?

  Prātā nāk Fortnite. Spēle ir par brīvu, bet spēļu veidotāji pelna naudu uz “costumes” un “skins”, kas izrādās, ir ļoti labs bizness. Acīmredzot cilvēkiem patīk mikromaksājumi.

  1. Man to laikam nekad nesaprast! Lai tik ir un lai pelna, neviens nespiež tam tērēt naudu.
   Man dzivot un spēlēt tas netraucē, ka tur ir kādi skini pa 10€.
   Patik, pērku, nepatīk vai uzskatu to pa absurdu, nepievēršu tam uzmanību.
   Man absoluti dzivot tas netrauce, ka savam virtuālam priekam iztērēju kadu €, jo jebkurā gadījuma to daru sev, bet ne kaimiņam un tapēc es nekad šo čīkstešanu nesapratīšu.

 3. Skini un mikormaksājumi kosmētiskiem nolūkiem ir ok.
  Bet, piemēram, ko šobrīd dara Ubisoft?
  Savās jaunākajās spēlēs piedāvājot tā saucamās “time saver” pakas. Viss jau būtu ok, saprotu, ka ne visiem ir daudz laika spēlēt spēles, un kādam gribas to spēli ātrāk pabeigt.
  Bet priekš tiem, kam laika ir gana, Ubisofts spēli padara par bezjēdzīgu graindu, šādi parādot savu attieksmi pret savu fanu bāzi.

  1. @skoof pilnībā piekrītu, bet tieši tādēļ Brakepoint varēja iet d*rst. Patērētājs nav stulbs un saprot, ka viņu čakarē.

   Bet savukārt pilnībā nepiekrītu OSKARAM, mikrotransakcijas pašas par sevi nav sliktas. Ir ļoti daudz labu piemēru tam piemēram Legue of Legends, lieliska free to play spēle. Skini nekādīgi neietekmē spēles procesu un kādēļ , lai es neiztērētu kādu EUR par kādu foršu skinu.

   PAY 2 win un atklāta čakarēšana, kā tas notiek ar FIFA kartītēm ir pavisam kas cits un nevajadzētu to jaukt vienā katlā. Bet nu atkal, būs pierasijums būs piedāvājums 🙂

 4. Runājot par mikrotransakcijām piekrītu, ka pašas par sevi tās nav sliktas, ja lietotājam ir brīvi līdzekļi, ko ieguldīt skinos, avataros un tamlīdzīgās lietās, kas neietekmē spēles progresu. Lai jau pērk – pats apmierināts un spēles ražotājam arī peļņa.
  Cita lieta, ja runājam par tām mikrotransakcijām, kas ietekmē spēles progresu. Tas gan ir slikti.

Komentēt

Tavs e-pasts nebūs redzams citiem. Atzīmētie lauki ir jāizpilda *