Ko mēs varam mācīties no Cyberpunk 2077 traģēdijas?

Konsoles.lv

Neapšaubāmi Cyberpunk 2077 relīze ir viena no neveiksmīgākajām videospēļu industrijā. Ambiciozi pilns projekts un viena no 2020. gada gaidītākajām videospēlēm, kas šķietami varēja pārspēt GTA V pārdošanas panākumus. Bet diemžēl viss pārveidojās par haosu un katastrofu, no kā mēs geimeri varam mācīties…

Nekas neliecināja, ka ar Cyberpunk 2077 var kaut kas aizšaut greizi. Lielisks mārketings, kas radīja spēcīgu bildi un ticību, ka top graujoša videospēle. Fani ticēja un gaidīja. Gandrīz visi skaitīja dienas, kad beidzot gaismu ieraudzīs jaunākais CD Projekt RED veikums.

Un BAMS! Gluži kā meteorīts ietriektos zemē un visas uzburtās gaidas sabruka pie kājām. Cyberpunk 2077 izlaišanas dienā piedzīvo pamatīgas tehniskas ķibeles, ko vairāk izjuta PlayStation 4 un Xbox One lietotāji. Daži geimeri kļuva neapmierināti un prasīja atpakaļ savu naudu. Taču mēs no tā varējām izvairīties.

Notikušais parāda, ka ir jāaizdomājas divreiz pirms veic iepriekšpasūtījumu kādai spēlei, jo, lai kā mēs uzticētos spēļu kompānijām, vienmēr var gadīties neparedzamais – viss ir galīgā dēlī. Ne velti spēļu apskatnieki veido apskatu videospēlēm, kas patērētājiem dod iespēju saprast, cik spēle ir laba un kvalitatīva, un vai tā ir mana naudas vērta. Tā vien šķiet, ja astoņi miljonu spēlētāji, kuri veica iepriekšpasūtījumus Cyberpunk 2077, būtu bijuši pacietīgāki un gaidījuši atsauksmes, varēja nepiedzīvot šo nepatīkamo situāciju.

Konsoles.lv

Cyberpunk 2077 nav vienīgā spēle, kas piedzīvo smagus tehniskus gļukus. 2014. gadā Assassin’s Creed Unity iznākšanas dienā saturēja daudz nepilnību, ka vairākiem spēlētājiem no tā palika bail – virtuālajiem cilvēkiem mēdza pazust sejas.

Taču Ubisoft reaģēja uz notikušo, un laika gaitā spēli laboja tiklīdz tā kļuva spēlējama un geimera acīs cienījama. Rodas jautājums, vai CD Projekt RED ar Cyberpunk 2077 tas izdosies? Vai spēles izlaišana ar kļūdām nekļūst par normu? Un vai spēlētāji turpmāk nebūs piesardzīgāki ar spēles iepriekšpasūtīšanu?

Viens ir jāsaka, tas ir atkarīgs tikai no mums kā mēs ar savu naudu rīkojamies un atbalstām videospēļu uzņēmumus. Proti, vai tiešām vēlos maksāt pirms spēles relīzes par videospēli, kas šķietami kompānijām liek kļūt paviršākiem par gala rezultātu. Vai tiešām vēlos tērēt savu naudu mikromaksājumos, kas kompānijas motivētu mazāk ieguldīt laika pilnā spēles pieredzē, bet gan īsināt to un mākslīgi pagarināt, stratēģiski iekļaujot mikromaksājumus un tā tālāk. Mūsu darbības ietekmē to, kā spēļu kompānijas uz tām reaģēs un savtīgi izmantos savā labā.

Piezīme: CD Projekt RED lielu cieņu ieguva ar The Witcher 3: Wild Hunt videospēli 2015. gadā, kur The Game Awards izcīnīja Gada Spēles titulu (arī Konsoles.lv lietotāji šo spēli novērtēja kā Konsoles Gada Spēli 2015). Taču šogad CD Projekt RED ar Cyberpunk 2077 maksā ar savu reputāciju.


Konsoles darbību atbalsta videospēļu internetveikals LoveGame.lv

Author: Oskars Miķelsons

Videospēļu žurnālists un liels kakao dzērājs.

33 thoughts on “Ko mēs varam mācīties no Cyberpunk 2077 traģēdijas?”

 1. Šis gadījums mani noteikti ka nakotnē neatturēs veikt arī turpmāk pre-oder.
  Pačīkstēsim un pec laika jau aizmirsīs. 🙂

 2. Es teiktu, ka interesantākais stāsts šajā visā sāgā ir tas.. ka tu esi pamanījies 5 no 10 saviem pēdējiem rakstiem veltīt spēlei, kuru Tu, nekad neesi pat spēlējis.
  Un visos no tiem, tu norādi cik spēle ir slikta. Īsti nezinu, kā šo nosaukt.. hype train mēģini ielekt, neiztērējot ne kapeikas, klikšķus vāc?
  Bet cepums, ka šoreiz vismaz rakstu esi laikam pārlasījis.

  1. Piekrītu, autors turpina heitot spēli, kuru nav spēlējis. Viņš tāpat ignorē šos un iepriekšējos komentārus, ka satura veidotājam nav, maigi izsakoties, korekti tā rīkoties.
   Tipisks “clickbyte” visa šī rakstu sērija.
   Tāpat piekrītu, ka raksts ir kvalitatīvāks no gramatikas aspekta. Gramatiskās kļūdas šajā rakstā ir mazāk.

   1. Tīri vispārīgi runājot par žurnālistu darbu- viņi nevienmēr ir bijuši klāt pie kāda konkrēta notikuma, īpaši nelielu resursu žurnālisti pārpublicē un pārtulko jau materiālu no citiem uzticamiem pirmavotiem.
    Tāpēc par šo pārmetumi nav vietā, jo pilns internets ar legit info par to pašu, ko Oskars runā.

    1. Vajadzētu vākt tad info no vairākiem avotiem, nevis apgalvot, ka viena, vai dažu avotu teiktais ir 100% patiesība?
     Šobrīd pat var atvērt Twitch, un redzēt vairākus strīmerus šeit pat Latvijā, kuri ar spēli ir pilnībā apmierināti, un nekādi bugi, kas traucētu spēlēt – nav. Šobrīd šeit publicētais ir ļoti vienpusējs viedoklis, kurš apgalvo – spēle ir sūds, kaut gan, tas viss balstīts uz to, kā spēle ORIĢINĀLI un BEZ patchiem izskatījās uz ps4, un xbox one bāzes versijām.

    2. Es, tomēr, labprātāk klausos, ko man stāsta kāds, kas pats ir spēli spēlējis, nevis pārpublicē (vienpusēju!!!) informāciju. Tādi pārpublicētāji ir pilns nets.
     Šodien skatījos Cyberpunk strīmu, un tur nebija nekādas katastrofas, vien sīki bugi.

     1. Es vakar izgāju uz PS5, kopā aptuveni 50h. Varu teikt ,ka viena no foršākajām spēlēm kuru esmu spēlējis. Protams bija glitchi, bet nu dažreiz tas vairāk sasmīdināja nekā traucēja 😉

      Viņu sapačos līdz galama un viss būs labi. Tas Oskara heits un ignors pedejos 3 poustos ir vnk pipec. Galvenais, ka viņš neatbild biedriem uz ieteikumiem, vnk wow.

 3. Oskar, nu nāc uz komunikāciju…vismaz kaut kādu. Es ticu ka mēs visi kopā varam šo forumu ļoti labi uztaisīt, MĒS to varam, bet visi kopā un lai to izdarītu ir vajadzīga komunikācija! Uztaisi sadaļu “Ieteikumi, uzlabojumi” un centies atbildēt uz katru ieteikumu.
  Tāpat par privātajām vēstulēm Tev, tu pat necenties atbildēt uz viņām…tā nedrīkst!
  Oskar, iedzer kakao un saņemies. Es ticu ka Tu to vari….lai 2021 gads konsoles.lv iesākas ar jaunu sparu…
  Priecīgus visiem svētkus 🤗

 4. Īsti jau katastrofa nav, ir patčošanas plāns, CDPR ir nokartojis to ka Sony un MS atgriež naudu. Spēle ir laba un kas jauns spēļu pasaulē.
  Katastrofa būtu ja tas viss nebūtu un pircēji būtu uzmesti, izdevējiem jau daudz varianti nebija, ka atliktu uz vēl paris mēnešiem viņus tāpat noēstu.
  Līdz ar to, par ko ir cepiens?

  1. Nezinu kā citi, bet es cepos par melošanu. Janvārī viņi apgalvo, ka spēle tiek pārcelta no aprīļa uz septembri, taču spēle esot pabeigta, bet jāpielabo.
   Tad pārceļ uz decembri un tik un tā izlaiž nepabeigtu un savādāku spēli.
   Mans miljons dolāru jautājums- kā izskatījās “pabeigtā” spēle janvārī un septembrī?

 5. Būsim atklāti, tas ir neapstrīdams fakts, ka CD Projekt RED izdeva Cyberpunk 2077 sliktā stāvoklī. To vēsta gan Sony reakcija, gan ticami videospēļu mediji kā IGN, Gamespot utt., un paši CD Projekt RED to atzīst.

  Mani veidotie materiāli netiek publicēti publicēšanas vai klikšķu pēc. Pasarg dievs… Ja es ko tādu darītu, man būtu nelabi no sevis. Domāju, ka mans ieguldītais darbs Konsoles.lv astoņu gadu garumā ir rādījis savu, ka visu, ko daru Konsolēs ir ar labākajiem nolūkiem un lielākajām rūpēm.

  To, ko pēdējā laikā lasu komentāros mati ceļas stāvus, kā cilvēki izsakās par mani un kā liek noprast citiem. Pieļauju, ka daļa mani sāk redzēt sliktā gaismā, bet vēlos ticēt, ka ir lasītāji, kuri paliks uzticīgi, lai kādiem ērkšķiem būtu jābrien cauri.

  Piedevām, es nekādi necenšos Cyberpunk 2077 nomelnot, un paužu viedokli nevis par pašu spēli, bet gan uz notikušo faktu “spēle izdota nepabeigta un pārdota”, ko darīju “Oskars reaģē” materiālā. Tajā atklāti paudu savas sajūtas un domas par Cyberpunk 2077 notikumu.

  Protams, pēc komentāriem man ir pārņēmušas dziļas pārdomas par saviem darbiem. Turpmāk noteikti pieļaušu nepilnības un kļūdas (valodas gramatika man nav izcila), bet cenšos tās nepieļaut. Ne velti ir teiciens “nekļūdās tas, kas neko nedara”.

  1. Cilvēki par tevi spriež pēc taviem darbiem, nevis citu lasītāju komentāriem. Kam ir jānotiek, lai tu to beidzot saprastu?

   Cilvēki redz, ka tu ignorē vai pat dzēs desmitiem sev netīkamu komentāru. Viņi redz, ka tu bloķē nevainīgus lietotājus, kuru viedokļi tev nepatīk. Tu bloķē pat tos, kas tevi ir atbalstījuši Patreon, jo viņi vēlas kvalitatīvu saturu latviešu valodā, bet paliek vīlušies, jo viņu viedoklis paliek nedzirdēts, tiek ignorēts vai viņi vienkārši tiek bloķēti. Tā nedara žurnālisti, tā dara diktatori. Ko tu sagaidi, ja tava attieksme ir tāda?

   Ieguldītais darbs astoņu gadu garumā? Tu astoņu gadu laikā tā arī neesi iemācījies pārlasīt savus tekstus un pārliecināties, ka rakstītais ir loģisks?

   Vēl joprojām ir grūti saprast, kas īsti ir vainīgs – augstskola, kas četru gadu laikā tev neiemācija teju neko no tā, kas rakstīts studiju programmas aprakstā un vienkārši iedeva tev papīru, vai arī tu pats, kas tos četrus gadus studēja visas tās lietas, lai pēc diploma saņemšanas visu aizmirstu vai vienkārši ignorētu?

   Ja šo tu sauc par saviem labākajiem centieniem un lielākajām rūpēm, tad man ir ļoti žēl visus, kuri tevi atbalsta un kuri uzskata, ka tu dari labu un kvalitatīvu darbu.

  2. Problēma nav tavās gramatikas kļūdās, tās pieļauj visi bez izņēmuma, bet gan attieksmē pret saviem lasītājiem. Ir jāsaprot, ka tiem, kas raksta komentārus un kritiku, rūp konsoles.lv nākotne. Ja tā nerūpētu, neviens neko nerakstītu. Tā vietā lai vienkārši uzklausītu citu cilvēku kritiku un ieteikumus, tu tos ignorē, dzēs, vai bano no foruma. Rodas tāda sajūta, ka tu konsoles.lv veido tikai un vienīgi sev.
   Protams, ka vienmēr paliks tādi, kas tevi slavēs, bet tādu, attieksmes dēļ, paliks mazāk un mazāk. Pats iepriekš biju viens no slavētājiem, kas centās tevi aizstāvēt visās situācijās. Izlēmu pat tevi atbalstīt Patreon, lai varētu privāti apspriest lietas, kas mani uztrauc konsoles.lv, bet pretī saņēmu pilnīgu ignorēšanu, vēlāk pat banu no foruma.
   Ja neieklausīsies cilvēku teiktajā, un nesāksi nākt pretī cilvēkiem, kam rūp tavs portāls, nekādas nākotnes šeit nav.

  3. Tad pa punktiem:
   1. Reakcija uz “Cyberpunk 2077”
   Jā, neviens neapstrīd faktu, ka spēle ir iznākusi negatava, vismaz uz vecās paaudzes konsolēm. Ja Tev par to tēmu būtu bijis viens raksts ar atsaucēm (ja pats neesi to spēlējis), tad būtu ok.
   Taču Tu štancē vienu rakstu pēc otra, un es sajūtu tajos nevis vienkāršu faktu uzskaiti, bet atklātu negatīvismu. Rakstītais saturs ir vienpusējs – nemaz necenties izprast cēloņus. Necenties analizēt CDPR tālāko rīcību – ir viena vienīga nepatika ar dažādiem margināliem epitetiem katrā rakstā.
   Vispār, es būtu gaidījis, ka Tu pats iegādājies šo spēli, jo tomēr esi satura veidotājs, bet nevis vienkāršs komentētājs. Tev tomēr ir Patreoni, nevēlos līst Tavā maciņā, bet kaut ko jau varēji atļauties nopirkt, vai ne?
   Godīgi sakot, Tu atgādini tos satura veidotājus, kuriem spēles ražotājs nav iedevis spēli bez maksas – tādos gadījumos arī top šādas līdzīgas “reakcijas”. Vienkāršā valodā to sauc par heitošanu bez pamata.
   2. Gramatika
   Lai gan es sākotnēji nosodīju Vito “uzbraucienus” par gramatikas kļūdām – domājot, ka neviens jau no mums neraksta bez kļūdām. Tomēr, ar laiku sāku pamanīt, ka kļūdas ir vairāk un paliek iespaids, ka vienkārši nepārlasi savus rakstus. Bija raksts, kurš sastāvēja no pāris teikumiem, un kļūdu skaits bija tik liels, ka ar grūtībām varēja saprast teikumu jēgu. Tad es sapratu, ka Vito ir taisnība un tas jau ir par traku (ņemot vērā, ka esi mediju speciālists, ja pareizi atceros). Papildus visam tam, Tu pat nelabo savus rakstus, ja norāda uz rupjām kļūdām. Kā tad tā? Kāpēc? Vai tiešām ir tik grūti?
   3. Attieksme pret pārējiem lietotājiem
   Te jau daudz ir par to pateikts, nav pat daudz ko piebilst. Vienā vārdā: Ārprāts.
   Vairāk neviens pieklājīgs vārds, šajā kontekstā, nenāk prātā. Kā var tā necienīt savus lietotājus, to es nevaru saprast.

  4. Oskar, sākšu ar to ka man personīgi vispār nekas nav pret Tevi. Bet forums tiešām brauc uz elli ar katru tavu nākamo darbību.

   1. Kādēļ Tu neatbildi uz konkrētiem jautājumiem?
   2. Kādēļ Tu neiesaisti citus biedrus satura veidošānā, foruma moderēšanā un citu aktivitāšu veidošanā?

  5. Viss jau ir labi, bet vai tu vari vienkāršu KOMUNIKĀCIJU ar šī foruma biedriem uzsākt?
   Vai tev ir tikai es un tikai es?

 6. Spriežot pēc rakstu daudzuma par vienu un to pašu tēmu – jā, var redzēt vēlmi ielekt hype train, bet šajā rakstā nekas gaužām nepareizi jau nemaz nav, tie ir fakti, lai iepazītos ar faktiem (kuri būtībā ir vienkārši pārpublicēti) ne vienmēr vajag to visu pārbaudīt arī praksē. Jauki jau būtu, bet žurnālistikā tas noteikti nav obligāti.
  Cita lieta – Oskaram vajadzētu ņemt vērā komentētājus, jo kam gan citam tas satur tiek radīts?

 7. Lielakā problēma ir pašā Oskara auditorijā, gribētu, sen jau pie vietas būītu Oskars nolikts.
  Tie komentari, tāda čīkstēšana vien ir – apvienotos visi, ignoretu Oskara rakstus, nekomentetu neko, forumu atstatu tukšu, Oskars būtu spiests reaģēt savadāk.
  Tagad sanāk, tāda lūgšanās Oskaram vien ir, “Oskar, neignorē mūs, nāc uz kuntaktu ar mums”! Jūs ko? Kam te ir jālūdzas, mums Oskaram, vai Oskaram mums?
  Pa lielam nekas te nemainīsies, pačīkstes un tas arī viss… Kuro reizi jau tas tā arī ir, kaut vai arī ta reize, kad Oskars pateica, darīšu tā, kā uzskatu par vajadzību un ejiet dzert kakao! Un kas notikās, papuksteja un viss, turpina foruma čilot tālāk!

  1. Tie komentāri šeit ir tādēļ, ka lasītājiem rūp, kas notiek ar Konsoles.lv un viņi vēlas redzēt uzlabojumus, nevis to, kā lapa un forums iznīkst.

  1. Opā, pirmo reizi par tādu lapu dzirdu! Nu, tad jau pirms Oskars paspēj izdzēst komentārus, var jau iespamot, ka ir arī vecais, labais UOC.lv, un Strike.lv, un, protams, nedrīkst aizmirst SideQuest.lv.

Komentēt

Tavs e-pasts nebūs redzams citiem. Atzīmētie lauki ir jāizpilda *