Kā neļaut videospēļu treileriem sevi apmānīt?

Cyberpunk 2077

Domāju, ka neviens neaizmirsīs 2005. gada E3, kur rādīja iespaidīgo Killzone 2 treileri, demonstrējot it kā PlayStation 3 jaudu. Ļaudis meta cepures un brilles uz visām pusēm, jo pirmo reizi ko tādu redzēja. Citi pat nespēja noticēt savām acīm, taču viņi gribēja un ticēja. Kad spēle iznāca 2009. gadā, grafika un geimplejs bija kā diena pret nakti un geimeri vīlās…

Izrādās, ka Killzone 2 video nebija uzņemts uz PS3 konsoles, taču mākslīgi izstrādāts, lai to rādītu aiz slēgtām durvīm, bet vēlāk Sony nolēma to publicēt visai pasaulei. Lielisks mārketings… Lai sevi neapmuļķotu, ir jāņem vērā dažas lietas, kā treileris ir uzņemts.

CGI:

Viens no veidiem ir CGI (computer-generated imagery): video, kas taisīts uz PC montēšanas programmas, izmantojot speciālus efektus un citus vizuālus elementus. Šiem treileriem nav pilnībā nekāda sakara ar spēles dzinēju, tādēļ neataino ne drupačas patiesības kā spēle izskatīsies. Kā lielisks piemērs CGI treileriem ir Far Cry 6: World Premiere Trailer.

CGI ir kinematogrāfiski radītas ainas kā filmā, kas neataino precīzi spēli

In-engine:

Sasper mani jods! Jūtos vecs kā kapsēta, jo pagājuši jau septiņi gadi kopš Uncharted 4: A Thief’s End E3 treilera. Tajā pirmo reizi redzējām Neitanu uz nākamās paaudzes PS4 konsoles. Kaut arī video sākumā ir rakstīts, ka redzētais ir uzņemts tieši uz PS4 sistēmas, tā patiesībā rāda spēļu dzinēja iespējas nevis spēles procesu.

Pats par to pārliecinājos 2016. gadā, kad spēlēju Uncharted 4, jo vizuāli galvenais varonis neizskatījās tik iespaidīgi kā 2014. gada treilerī. Līdz ar to in-engine video atspoguļo spēles dzinēju, kur izstrādātāji speciāli treilera prezentēšanai var uzlabot grafiku, tēla izskatu, padarīt plūstošākas animācijas un citas lietas, kas nebūs pieejamas videospēlē. Bieži vien in-engine treileru potenciāls un veiktspēja ir tik liela, ka pat konsole vai dators nespētu to realitātē pavilkt.

In-engine ir tuvāk patiesībai, kas demonstrē spēļu dzinēja iespējas uz kā videospēle ir veidota

In-game:

Treilera ainas ir ņemtas no spēles. Tajā mēs varam redzēt, ka kāds spēlētājs tiešām spēlē videospēli. Protams, ka kompānijas izvēlēsies tās labākās vietas, ko rādīt, lai spēle visvairāk izceltos. Tiem mēs varam ticēt un neapšaubīt tās prezentāciju. Bet vai patiešām?

Arī in-game video var būt mānīgi. Viens no lieliskajiem piemēriem ir 2013. gada Tom Clancy’s The Division geimpleja atklāšana. Šāvieni, kustības, animācijas, detalizācija un iespaidīgā grafika nebūt nelīdzinās kā pilnajā versijā trīs gadus vēlāk. Viens no iemesliem – uzņēmumi dažkārt vēlas parādīt savu vīziju, kāda būtu spēle, ja nebūtu resursu, tehnisku un budžeta ierobežojumi.

In-game ataino gandrīz reālu spēles procesu, kādu to  varam sagaidīt gala versijā

Skatoties treileri, pievērs uzmanību video, jo bieži vien sākumā ar maziem baltiem burtiem ir norādīts, kā video ir ierakstīts, kas ļaus saprast, ko tu skaties. Citi to atklāj ētisku apsvērumu dēļ, citi nē.

Jebkurā gadījumā, nevienam treilerim nevar simtprocentīgi ticēt. Kompānijas tās brūvē ar manipulatīvu nolūku un stipru vēstījumu – ar mērķi parādīt videospēli no labākās puses, cik vien iespējams, lai fani gavilētu un interesentiem nelikt šaubīties par tās iegādi. Tādēļ, lai neviltos, ieteicams ir nogaidīt spēļu apskatus no kritiķiem vai atsauksmes no spēlētājiem. Citiem vārdiem, būt kritiski domājošiem. Ja nē, tad nav jābrīnās, kādēļ spēle nestāv klāt iespaidīgajiem treileriem.

Piezīme: treileris, reklāmas instruments, kā piesaistīt cilvēku uzmanību un pievilināt vairāk pircēju.

Iespēja atbalstīt: patreon.com/konsoles

Author: Oskars Miķelsons

Bez mitas rakstu, domāju, organizēju, plānoju, montēju, kasu pauri, lai veidotu foršus darbus "Konsoles.lv". Mīļākais dzēriens, ko ieņemt ir kakao. Un, ja vēl pa rokai ir šokolādes cepumi - es gar zemi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *