Apskats: Life is Strange

lifeisstrange

Dzīve ir savāda jeb “Life is Strange” ir viens no 2015. gada oriģinālākajiem projektiem videospēļu industrijā…

“Life is Strange” ir brīnišķīga epizodiska piedzīvojumu novele ar īpašu sirsnības un skumjas devu. Spēles gaitā ir iespēja spēlēties ar laiku un to atgriezt sākotnējā stāvoklī. Viss jau liekas vienkārši – kaut kas neizdodas tā, kā iecerēts, un varam to mainīt pēc sava prāta, kā arī attiecīgo laika plūdumu. Bet tā gan viss nav, jo spēļu izstrādātāji šad un tad arī sagādā kādus pārsteigumus, šajā gadījumā – veiktās izvēles, kuras šķiet pareizas, beigās var pārvērsties par katastrofu.

Galvenā varone ir Maksaine Kolfilda (Maxine Caulfield) vai vienkārši Maksa, kura ir foto akadēmijas studente, kas savus iespaidus fiksē ar polaroīda fotoaparātu. Spēles prologs sākas ar vētru pie bākas un sava veida intrigu par gaidāmo postošo notikumu. Pēkšņi meitene no sapņa pamostas mācību klasē, kur klases biedri apspriež skolotāja uzdotos jautājumus par mācībvielu. Pēc mirkļa skolotājs izsludina konkursu par labāko fotogrāfiju, un tā īpašniekam būs iespēju aizbraukt uz izstādi un prezentēt savu darbu. Mācība stunda beidzās – zvaniem pāršķeļot klusumu gaiteņos. Tagad ir iespēja aprunāties ar citiem studentiem, parunāties ar skolotāju vai iziet gaitenī un turpināt savas dienas gaitas. Neko nenojauzdama meitene pēkšņi ir lieciniece savas bērnības draudzenes Hlojas (Chloe) slepkavībai skolas labierīcības telpās, bet viņai tomēr izdodas glābt draudzeni ar savām spējām. Neilgi pirms nelaimes gadījuma vietas – nejauši viņa bija pamanījusi skaistu zilu tauriņu, kas ir tikai mājiens par meitenes neparastām spējām mainīt notikumu gaitu.

Maksa pēkšņi attopas klasē, kur jau iepriekš viņa bija bijusi mācību stundā, viņa zina atbildes uz skolotāja jautājumiem un turpmākām studentu atbildēm, bet viņai tagad ir iespēja mainīt savas atbildes, reaģēt savādāk un izdomāt plānu, lai varētu palīdzēt savai draudzeni. Un te nu sākās spēles lielākie jautājumi saistībā ar meitenes tauriņa efekta spējām atgriezties īslaicīgā pagātnē, kur notikumi norisinājušies tikai pirms brīža. Meitene vēlāk arī atklāj spējas atgriezties ilglaicīgā pagātnē vien aplūkojot kādu no fotogrāfijām, koncentrējoties uz bildes redzamo attēlu, kas sevī satur vairāk nekā parastajam mirstīgajam varētu šķist. Un te nu lieti noder veiktās fotogrāfijas, kad Maksa iemūžina visneparastākās dzīves situācijas ar polaroīda fotoaparātu palīdzību. Kā saka viņas foto skolotājs Marks: “viņai ir foto talants, tikai viņa neprot to izmantot lietderīgi”.

lifeisstrange 2

Kopumā spēles plūdums ir ļoti mierīgs un varētu teikt, ka pirmās divas epizodes ir sava veida pētīšana, atbilžu meklēšana un iepazīšanās ar līdzcilvēkiem, kā arī tuvāku attiecību veidošanu ar savu draudzeni Hloju. Spēle man personīgi atvērās ap trešo un ceturto epizodi, kad jau bija zināmas atbildes uz nezināmiem jautājumiem un zināms rīcības plāns, bet ne vienmēr iecerētais izdodas un dzīve atnes dažādus negaidītus pārsteigumus. Pēdējā – piektā epizode ir fināla epizode ar sniegtām atbildēm un galvenajām, izšķirošajām izvēlēm.

Spēle ir iznākusi uz aktuālākajām spēļu platformām digitālā versijā, nav pat arī aizmirsts par Xbox 360 un PlayStation 3 konsolēm. Diska versija būs gaidāma 2016.gada sākumā. Spēle ir atmosfēriska, un grafiski tā izskatās labi ar skaistām gaismām un vidi, kas darbojas uz Unreal Engine 3 dziņa. PlayStation 4 un Xbox One versijas darbojas ar 1080p izšķirtspēju un 30 kadriem sekundē. “Life is Strange” spēlei ir lieliska skaņa ar folk un indie elementiem, kas ļoti labi iederas spēlē.

Izdevējs “Square Enix” ir pārspējis epizodisko point-click žanra karali “Telltale”. Jo parasti “Telltale” spēlēs pieņemtos lēmumus nevar mainīt, nepārspēlējot konkrēto epizodi, taču “Life is Strange”, pasakoties galvenās varones spējām – tas ir iespējams. Turklāt bez tradicionālām mīklām, vietu un cilvēku iepazīšanas ir vēl papildus laika dimensija ar iespējām mainīt notikumus pagātnē, tādējādi mainot tagadni un nākotni. Un vēl spēlē ir ļoti daudz priekšmeti, sarakstes, fotogrāfijas un citas lietas ko pētīt un izzināt. Šeit nav “Telltale” galvenais princips izklikšķināt visus point-click punktus ar domu “gan jau kāds aizies”. Turpretī “Life is Strange” daudzās vietās ir jāpiedomā, jāatrod kādas norādes vai jāatgriež laiks atpakaļ, lai konkrēto notikumu mainītu citādāk – ja izdarīji izvēli ne tā kā iecerējis vai saruna laikā pateici to, ko negribēji.

Lai vai kā varu Tev rekomendēt spēli “Life is Strange”, ja ir vēlme uzspēlēt ko neparastu, oriģinālu un, ja patīk piedzīvojumu žanrs. Spēle ir kā maza pērle starp lielajiem projektiem, kas ir atzīta dažādās 2015. gada nominācijās. Piemēram, “Life is Strange” kā gada spēle palika otrā vietā aiz “Witcher 3” konkursā “Global Game Awards”.

lifeisstrange 3

Kā galveno mīnusu varu minēt nobeigumu, kas prasītos izvērstāks un spēles piedāvātās izvēles varēja būt dziļāk paskaidrotas. Maksa un Hloja ir lieliski tēli, taču nav pilnībā atklāti. Spēles gaitā traucēja loģiskie lēcieni stāstā un nepietiekamie paskaidrojumi par konkrēto notikumu un izvēles sekām. Taču neskatoties uz šiem dažiem trūkumiem, dramatiskais stāsts ir lielisks un atmiņā paliekošs, kas tiek lēnām atklāts un pakāpeniski attīstīts. Spēles laiks aizņems no 10 līdz 15 stundām, kas nav slikti.

Nobeigumā – spēli pāris vārdos varētu raksturot kā brīnišķīgu un vienlaikus tumšu draudzības stāstu. Dzīve ir savāda, lai kā uz to raudzītos…

Raksta autors: Eking

Informācija par spēli:

 • Izstrādātāji: Dontnod Entertainment
 • Izdevēji: Square Enix
 • Žanrs: Piedzīvojuma
 • Platformas: PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox 360, Xbox One, PC
 • Iznākšanas datums: 2015. gads, 30. janvāris
 • Vecuma ierobežojums: +16

Konsoles.lv vērtējums:

Life is Strange

0

Plusi

 • *Brīnišķīgs atmiņā paliekošs stāsts par draudzību
 • *Stipra tēlu mijiedarbība, spēcīgi psiholoģiskie elementi
 • *Gudri izveidotas mīklas ar laika atgriešanās palīdzību

Mīnusi

 • *Spēles nobeigums varēja būt izvērstāks un detalizētāks
 • *Vairāki galvenie spēles pavedieni tika neatrisināti

Author: Oskars Miķelsons

Bez mitas rakstu, domāju, organizēju, plānoju, montēju, kasu pauri, lai veidotu foršus darbus "Konsoles.lv". Mīļākais dzēriens, ko ieņemt ir kakao. Un, ja vēl pa rokai ir šokolādes cepumi - es gar zemi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *