Par laimi, nopirku PlayStation nevis mēteli

PlayStation Latvija konsole

Kad tālajā 1998. gada nogalē devos uz Rīgas Sporta Pili pirkt jaunu mēteli, es nebūtu varējis iedomāties, ka mājās pārnākšu ar mantu, kas man pavērs ceļu uz citu pasauli…

Kārtējā nepieciešamā, bet neinteresantā apģērba gabala vietā atdevu savu naudu par sasodīti intriģējošu pelēkas plastmasas kastīti ar pogām un vāciņu kompaktdisku ievietošanai – jaunu PlayStation spēļu konsoli!

Kopš tā brīža pagājis krietns laiks, tādēļ iedomājos atgriezties diženajā pagātnē un uzspēlēt divas manas mīļākās tā laika PlayStation spēles.

Piezīme: pirmās PlayStation konsoles man sen vairs nav, tamdēļ spēlēšanai izmantoju OpenEmu konsoļu emulatoru kopā ar retro spēļu portālos sameklētiem spēļu disku imidžiem.

Metal Gear Solid

Metal Gear Solid spēle

Tolaik es ar interesi sekoju līdzi spēļu ziņu portāliem un tie 1998. gadā vienā balsī sauca, ka nule iznākušais Metal Gear Solid (MGS) esot nepārspējams šedevrs. Izcilākā visu laiku spēle, pat labāka par seksu un alkoholu – absolūts must play!

Es biju diezgan perpendikulārs jaunietis, ar alkoholu biju uz jūs un par seksu vispār varēju tikai sapņot, tamdēļ iespēja pašam izmēģināt jauno videospēli likās kā debesu sūtīta. MGS mani nepievīla! Ar tik kvalitatīvu spēli iepriekš nebiju sastapies. Grafika, scenārijs, geimplejs – viss šķita galvas tiesu pārāks par jebko citu no iepriekš spēlētā!

Lai gan 1998. gadā iznāca tādas izcilas PC spēles kā “Fallout 2”, “Half-Life”, “Starcraft” un “Baldur’s Gate”, vislabāk no tā laika man atmiņā palicis tieši “Metal Gear Solid” un mans jaunais PlayStation

Videospēlēs nebiju pieredzējis ko līdzīgu spiegu filmas skatīšanās pieredzei. Šī sajūta nav zudusi, spēlējot MGS arī divdesmit gadus pēc spēles iznākšanas. Galvenais varonis Sneiks dodas pretinieku ieņemtā karabāzē, lai novērstu kodolieroču nokļūšanu teroristu rokās. Ložņājot pa bāzi Sneiks ar rācijas palīdzību sarunājas ar savu atbalsta grupu un jau no pirmajiem spēles kadriem es tieku ievilkts spiegu intrigās. Kā kārtīgā trillerī pienākas, labie un sliktie nemitīgi mainās lomām un pa īstam var paļauties tikai uz sevi.

Visu spēli iziet vēlreiz man nav nedz laika, nedz vēlēšanās, tomēr kārtīgai atmiņas atsvaidzināšanai izspēlēju MGS līdz pirmajam bosam. Pirmais boss, Revolveru Ocelots, ir ar pamatīgu revolveri bruņots bravūrīga kovboja un pensionēta kgb aģenta krustojums, kuru uzveikt izrādās vieglāk, nekā atmiņās šķitās.

Vagrant Story

Vagrant Story spēle, retro spēles

Otra PlayStation videospēle, kuru nolēmu vēlreiz uzspēlēt, ir 2000. gadā iznākusī Vagrant Story. Tā ir vienīgā PlayStation spēle, kura man patikusi tik ļoti, ka pēc pirātiskās versijas izspēlēšanas internetā pasūtīju oriģinālo disku.

Izmantots pilnīgi viss, ko iespējams izspiest no pieticīgajiem pirmā PlayStation 3D grafikas resursiem

Galvenā varoņa vārds ir Ešlijs un daudzslāņainais stāsts ir par viņa ceļojumu tumsas sirdī – savā pagātnē. Jau no pirmajām minūtēm es saprotu, ka mani joprojām pievelk spēles varoņu un fantāzijas pasaules neparastais grafiskais dizains. Universālais kareivis Ešlijs valkā dibenpusē caurumainus šortus un nēsā pankroka zvaigznes cienīgu frizūru. Galvenais ļaundaris Sidnijs faktiski ir blonds, svārkos ietērpts Edvards Šķērrocis no 1990. gada Tima Bērtona filmas!

Spēlē tiek izmantota pirmajām konsoļu paaudzēm tradicionālā save sistēma – saglabāt progresu iespējams tikai noteiktās kartes vietās. Atminos vieglu paniku, kādu izjutu pēc ilgas staigāšanas pa karti, ieejot kārtējā istabā un atklājot, ka tur slēpjas boss, bet iepriekšējā saglabāšanas vieta ir bijusi jau gandrīz stundu atpakaļ. Pamatīgas galvassāpes!

Trīsdimensionālu sižeta attīstības ainu, kinematogrāfiskās kameras skatu leņķu maiņas un gaismēnu rotaļas ir tā laika mazjaudīgajām konsolēm neraksturīga greznība

Atšķirībā no Metal Gear Solid, tad Vagrant Story pie pirmā bosa apstāties negribējās. Spēles process bija tik ievelkošs, ka turpināju spēlēt, kamēr tiku garām vēl vairākiem bosiem un apstājos tikai, kad biju aizgājis līdz zīmīgam sižeta krustpunktam – Ešlija nokļūšanai dabas katastrofu un senu lāstu piemeklētajā pilsētā Lemondā. Viņa piedzīvojumi vēl tikai sākas, bet manējiem jāliek punkts.

Man palaimējās, ka iekāpu PlayStation pasaulē

PlayStation pults

Katra spēlētāja pieredzē ir spēles, kas bijušas vairāk kā vienkārši laika kavēkļi, kas pavērušas pasauli plašāku, kas ļāvušas kaut tikai fantāzijā pieredzēt to, ko ikdienas realitātē piedzīvot nav iespējams. Uz divu gadsimtu robežas man paveicās iegūt PlayStation konsoli un caur to piedzīvot Metal Gear Solid un Vagrant Story fantastiskās pasaules.

Toreiz šīs pasaules šķita galvu reibinoši izcilas un, lai arī šodien tās vairs tik skaistas neliekas, es ar patiku tur atpazīstu vēlāk radīto pēcnācēju pirmkodu. Autori, kuri strādājuši pie abām šīm spēlēm, turpmākajos gados ieguldījuši sevi Metal Gear un Final Fantasy spēļu sērijās, radot brīnišķīgu idejisku turpinājumu iesāktajam darbam.

Esmu izmēģinājis arī citas konsoles un to spēles, tomēr Sony PlayStation joprojām ir un paliek mana iecienītākā konsoļu sērija. Tam par iemeslu ir neparastas un izcili kvalitatīvas videospēles, kas spēj pārcelt mani citā pasaulē un pēcāk paliek atmiņā vēl ilgu laiku.


Papildus informācija:

Metal Gear Solid un Vagrant Story autori turpina izstrādāt spēles

Hideo Kodžima 2015. gadā pabeidz “Metal Gear” sēriju ar fantastisko “Metal Gear Solid V: The Phantom Pain”. “Metal Gear” ietekmes ir nojaušamas arī viņa studijas jaunākajā darbā – 2019. gadā piedāvātajā “Death Stranding”. Savukārt “Vagrant Story” autoru komanda 2006. gadā laiž klajā, manuprāt, līdz šim labāko “Final Fantasy” sērijas spēli “Final Fantasy XII” un vēlākajos gados un arī joprojām turpina darbu pie veiksmīgās daudzspēlētāju “Final Fantasy“ inkarnācijas – “Final Fantasy XIV: A Realm Reborn”. 

PlayStation 5 uzņem apgriezienus

PlayStation konsoļu dzimta joprojām plaukst un zeļ tik veiksmīgi, ka 2020. gada nogalē pārdošanā laistā PlayStation 5 konsole tiek izķerta no veikalu plauktiem zibens ātrumā un piegādes grūtības tiek prognozētas līdz pat 2021. gada vidum. Spožai PlayStation spēļu pagātnei ir sekojusi spoža PlayStation spēļu tagadne un man ir prieks par iespēju to visu joprojām pieredzēt savām acīm.


Konsoles darbību atbalsta videospēļu internetveikals LoveGame.lv

One thought on “Par laimi, nopirku PlayStation nevis mēteli”

  1. Mārtiņ, paldies par darbu 🙂 . MGS spēles man nav svešas, taču par Vagrant Story pirmo reizi dzirdu.

    Ja par sevi, tad man visspilgtāk atmiņā no PS1 spēlem ir palicis Crash Bandicoot, Twisted Metal, Quake un Ready 2 Rumble boksa spēle 😀 .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *