Karš par videospēlēm starp PlayStation un Xbox ir sācies. Kas sagrābs visu parējo?

Karš par videospēlēm

Microsoft parāda skanošās monētas un savās rokās ķer Activision Blizzard gigantu, kas ietver sevī Call of Duty, Diablo, Warcraft, Candy Crush un citas populāras spēles. Pēc šī notikuma, Sony smaids nozuda kā nebijis, jo uzņēmumam tirgus vērtība kritusies par 20 miljardiem ASV dolāru. Dāmas un kungi, ugunij ir pielieta eļļa…

2013. gadā, Microsoft pieļāva rupju kļūdu, jo ar Xbox One centās radīt multimediju centru – apvienojot filmas, mūziku, izklaidi un citus brīnumus kopā, aizmirstot pašu svarīgāko, videospēles. Tāpat dalīties ar spēlēm draugu starpā sagādāja galvassāpes, jo Microsoft vēlējās, lai nevarētu izmantot lietotus diskus. Un 2016. gadā GDC pasākumā, ko rīkoja Xbox, uz skatuves uzstājās un dejoja daiļas dāmas. Geimeriem tas viss negāja pie sirds un sejas kļuva niknas kā buļļiem.

Nosauktie laika periodi Xbox kompānijai bija izgāšanās viena pēc otras. Panākumi, kādi izdevās ar Xbox 360 nestāvēja klāt. Daži domāja, ka viņi krāmē mantas un aizies nebūtībā. Bet tas bija tikai līdz brīdim. Brīdim, kad Xbox galva un sirds Fils Spensers apsēdās ofisā un dienu un nakti ar treknu zīmuli sāka zīmēt stratēģiskas shēmas.

Viens no uzzīmētajiem skricilējumiem bija Xbox Game Pass, kuru pirmo reizi izlaida 2017. gadā. Patlaban servisu izmanto vairāk nekā 25 miljonu lietotāju (PlayStation Plus ir tuvu pie 50 miljoniem). Maksā konkrētu summu mēnesī un rambā videospēles, cik tev tīk. Dažas jaunās spēles servisā jau ir pieejamas relīzes dienā, un tai nākotnē pievienosies Starfield un nākamie Call of Duty.

Ekskluzivitāte ir atslēga

Ar to nav gana, jo Microsoft saprot, ka platformai ir lielāka vērtība, ja tai ir kas unikāls, kas nav citiem. Piemēram, Sony azotē ir vienreizējas ekskluzīvas videospēles – The Last of Us, Uncharted, God of War, kuras veido talantīgi prāti. Tās spēles ir stiprinājis PlayStation zīmolu. Kad izdzirdam Naughty Dog, Santa Monica un citus, cilvēki klanās tās priekšā. Bet, kā ar Xbox?

Es nezinu nevienu ievērojamu videospēli uz Xbox, izņemot Halo un Forza. Tādēļ Fils ar savu komandu priekšgalā pagājušajā gadā pirka Bethesda par 7,5 miljardiem ASV dolāru kā atombumbu metot klajā laukā. Nu viņi varēs diktēt, kādas spēles kā Doom, The Elder Scrolls, Fallout un citas iznāks uz pārējām aparatūrām. Vai vispār iznāks.

Kurš gan paredzēja, ka tas bija klusums pirms vētras? Gadu vēlāk Microsoft no savas kabatas izvelk vēl lērum smaržīgus papīrīšus un savā īpašumā iegūst Activision Blizzard par 70 miljardiem ASV dolāru – nauda, kas pabarotu daudzus tukšus vēderus.

Xbox ir uz viļņa, un noteiks likteni vienām no iespaidīgākajām spēlēm videospēļu industrijā

Kas notiks ar Call of Duty un citām Activision spēlēm? F. Spensers Bloomberg intervijā atklāja, ka “tie, kas spēlē Activision Blizzard videospēles uz Sony ierīces, mūsu nolūks nav to aizliegt vai atraut spēlētāju kopienas no tās platformas. Un mēs esam apņēmības pilni to ievērot.”

Skaisti vārdi, kas uzbur labu tēlu par F. Spenseru. Viņš ar šādu izteikumu iegūst papildus respekta punktus. Bet nekur nav garantija, ka kādā saulainā dienā, kad Microsoft mainīsies garastāvoklis, jo iedzēla bite vai būs vajadzība pēc jauna biznesa modeļa, piepeši izdomāt, ka vairs neviena spēle no Activision Blizzard neiznāks uz PlayStation.

Tiesa, F. Spensers ļauj noprast, ka spēles kā Call of Duty un Diablo turpinās izdot arī uz PlayStation, taču ar ierobežotu pieredzi, jo daži DLC un citi papildinājumi būs pieejami ekskluzīvi tikai uz Xbox aparatūrām.

Ar katru mirkli Xbox galva F. Spensers kļūst kā varonis geimeriem, un spēlētājiem Xbox asociējas tieši ar viņu

Microsoft ar ievērojamu veikto soli ir spēcinājuši savu vietu videospēļu industrijā. Manā skatījumā, viņi tagad ir priekšā Sony ne jau naudas vai varas dēļ, ko pēdējā laikā demonstrē, bet gan degsmes dēļ. Xbox ir izsalkušāki, skaļāki, vairāk runā, uzdrīkstas, uzstājas E3 un citos pasākumos, kamēr Sony klusi ieņēmuši tālākās rindas.

Pēc Microsoft gājieniem, Sony nestāv kā akmens. Tās ir briesmas, kas nāk. Briesmas no tā, ka var zaudēt savu pozīciju un iespējas, ja kāds cits pasteidzas pa priekšu un pievāc visu sev. PlayStation nesen paziņoja, ka savā paspārnē ņem Bluepoint Games un Housemarque (Returnal). Domāju, ka pēc nesenā Microsoft darījuma, sekos vēl citas spēļu kompāniju pirkšanas gan no Sony, gan no Microsoft puses.

PlayStation Studious ģimene aug lielāka, bet Xbox Game Studious šobrīd plaukst un zeļ

Microsoft uz planētas Zeme ir otra bagātākā kompānija pasaulē aiz Apple. Abas kompānijas šķietami var nopirkt jebko, kas pārdod sevi. Taču, ir platforma, kas atteicās no Microsoft spīdošajām banknotēm 12 miljardu vērtībā, un tas ir Discord. Pēc neveiksmīgā darījuma, Sony izmanto iespēju un vienojas ar Discord, lai nākotnē sadarbotos un radītu jaunus veidus, kā geimeri var viens ar otru komunicēt.

Microsoft pieļāva daudz kļūdas, kā jebkura cita kompānija. Kļūdas, ko baidās ikviens pieļaut, jo tās var nest neveiksmi. Taču F. Spensers ar komandu neiestrēga režģos, mācījās no kļūdām un pieredzes, un ir gājuši uz priekšu. Viņu centieni, komunikācija, pārsteigumi un stratēģiski manevri liek par sevi manīt. Kompānija ir labs piemērs, ka, ja ir vīzija un degsme pēc tās īstenošanas, viss ir iespējams. Galvenais kustināt smadzenes un veikt pareizos gājienus kā šahā. Protams, bez lielā piķa tas būtu sarežģītāk, taču Microsoft ir pierādījis, ka viņiem nauda ķešā ir pietiekami daudz, lai jokus nedzītu. Sony boss Džims Raiens un viņu komanda noteikti nupat ir piecēlušies no ērtā beņķa uz kā labu laiku sēdēja un arī ir sarosījušies, lai gaišus prātus sliktu kopā un saprast, ko darīt tālāk. Pretējā gadījumā Microsoft augs un augs, kļūstot arven ievērojamāki un beigu beigās paņems visu sev.


Atbalsti “Konsoles” caur patreon.com/konsoles


Videospēles par labām cenām var iegādāties LoveGame

Author: Oskars Miķelsons

Bez mitas rakstu, domāju, organizēju, plānoju, montēju, kasu pauri, lai veidotu foršus darbus "Konsoles.lv". Mīļākais dzēriens, ko ieņemt ir kakao. Un, ja vēl pa rokai ir šokolādes cepumi - es gar zemi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *